iReporter
 
Pin on Pinterest
4-19-18 CHS Area Track & Field Meet.jpg Coppell wins 1st in girls and boys divisions at Area 9-10 track and field meet.

The Cowgirls and Cowboys took first overall at the UIL 6A Area 9-10 Track and Field meet on Thursday, April 19, 2018 at Jesuit Stadium in Dallas.  The Cowgirls won the meet with 171 points.  Dallas Skyline followed in second place with 111 points.  The Cowboys took first place with 143 points followed by Garland Rowlett with 99 points. 

Coppell had 33 athletes qualify for the Region 2 – 6A meet on April 27-28 in Waco at Baylor University.  The team is led by the girls’ head coach, Nick Benton, and the boys’ head coach, Karl Pointer.

The individual point leader for the Cowgirls was senior, Payton Kirk, with a total of 34 points.  Kirk took first place in the long jump and the pole vault; second place in the 300 meter hurdles; and third place in the 100 meter hurdles.  Four other athletes took first place in their events including freshman, Morgan Colon, in the 800 meters; freshman, Chloe Hassman, in the 1600 meters; sophomore, Lauren Kellett, in the triple jump; and junior, Pierce Woodall, in the shot put.  The Cowgirls will have 20 athletes participating in the Regional meet.

Girls Regional Qualifiers

  • 400 meters – Third place, Sikyra Castle, 59:43
  • 800 meters – First place, Morgan Colon, 2:17.96
  • 800 meters – Second place, Rowan Hassman, 2:19.47
  • 800 meters – Fourth place, Alexandra Saunders, 2:24.97
  • 1600 meters – First place, Chloe Hassman, 5:05.63
  • 1600 meters – Third place, Natalie Fleming, 5:19.29
  • 3200 meters – Second place, Natalie Fleming, 11:24.24
  • 3200 meters – Fourth place, Shelby Spoor, 11:31.53
  • 100 meter hurdles – Third place, Payton Kirk, 15.24
  • 300 meter hurdles – Second place, Payton Kirk, 44.5233
  • Pole Vault – First place, Payton Kirk, 10-00.00
  • Pole Vault – Second place, Lauren Stukey, 10-00.00
  • Pole Vault – Fourth place, Kelly Wheeler, 9-06.00
  • Long Jump – First place, Payton Kirk, 17-03.00
  • Long Jump – Fourth place, Lauren Kellett, 16-04.5
  • Triple Jump – First place, Lauren Kellett, 37-03.00
  • Triple Jump – Second place, Rachel Okereke, 37-02.00
  • Shot Put – First place, Pierce Woodall, 35-03.00
  • Shot Put – Second place, Nicole Obialo, 34-08.00
  • 4x200 Relay Team – Fourth place, Payton Kirk, Rebecca Copple, Kaitlyn Hernandez, and Madison Martin, 1:43.69
  • 4x400 Relay Team – Second place, Sikyra Castle, Seli Buatsi, Alicia Nash, and Emma Sherrer, 3:57.92

The individual point leader for the Cowboys was sophomore, Jackson Walker, with a total of 20 points.  Walker took first place in the 800 meters and the 1600 meters.  Three other athletes took first place in their events including junior, Marcos Bohn, in the 3200 meters; senior, Philip Frank, in the high jump; and junior, Corbin Hicks, in the discus throw.  The Cowboys will have 13 athletes participating in the Regional meet.

Boys Regional Qualifiers

  • 800 meters – First place, Jackson Walker, 1:56.30:
  • 1600 meters – First place, Jackson Walker, 4:32.60
  • 1600 meters – Second place, Kaz Carlsen-Phelan, 4:32.76
  • 1600 meters – Third place, Marcos Bohn, 4:36.58
  • 3200 meters – First place, Marcos Bohn, 9:50.65
  • 3200 meters – Second place, Kaz Carlsen-Phelan, 9:52.77
  • 3200 meters – Third place, Evan Caswell, 9:53.62
  • 110 meter hurdles – Third place, Philip Frank, 14.59
  • High Jump – First place, Philip Frank, 6-07.25
  • Triple Jump – Second place, Gabriel Lemons, 46-00.00
  • Triple Jump – Fourth place, Matthew Dicken, 45-00.00
  • Shot Put – Second place, Garrison Wheatley, 53-06.5
  • Shot Put – Third place, Corbin Hicks, 49-09.5
  • Discus Throw – First place – Corbin Hicks, 153-04
  • 4x200 Relay Team – Third place, Josh Williams, Christian Leffingwell, Gabriel Lemons, and Samir Thota, 1:28.43
  • 4x400 Relay Team – Third place, Jaden Walker, Josh Williams, Gabriel Lemons, and Christian Leffingwell, 3:21.09
Related Posts